Nezařazené

Finanční gramotnost vašich dětí

Teprve výchovou vlastních potomků si začneme uvědomovat, jak důležitá pro jejich další rozvoj je oblast finanční. A jak je nutné je této dovednosti naučit co nejdříve.

První kapesné proto svým dětem začneme vyplácet už při nástupu do základní školy. Je to doba, která přináší životní etapu, ve které se dítě učí samostatnosti. A k tomu patří i dovednost hospodařit s daným množstvím peněz. Ideálně po dobu celého měsíce.
peníze nad knihou
Vyplácená částka kapesného nemusí být vysoká. Platby na mimoškolní činnosti zajišťují rodiče. Kapesné má pokrýt nečekané drobné nákupy občerstvení a hlavně má dítěti umožnit z přidělené částky něco ušetřit. Buď na nějakou vytouženou věc pro sebe, nebo na dárek pro členy rodiny.

Začněte pěstovat co nejdříve

Už na konci pololetí prvního ročníku si všímejte, jestli to vašemu potomkovi s kapesným vychází. A jestli se mu něco podařilo ušetřit i na vánoční dárky. Tam někde to začíná. To velké umění vycházet s penězi. A nebýt v soustavném stresu, že peníze docházejí. Pokud se vám podaří vést děti k dovednosti s penězi do konce měsíce vyjít, nebo dokonce i něco ušetřit, je vyhráno.
holčička o vánocích

Ať sklidíte dobrou výchovnou úrodu

V dospělosti vám budou vaše děti za tuto dovednost vděčné. Smutný je pohled na bezradného osmnáctiletého středoškoláka, který se chystá na vysokou školu a nemá nejmenší představu o hospodaření s přidělenou částkou peněz. To už je nutno platit nejen ubytování a stravování, ale rovněž nákup skript a dalších potřeb k výuce. A něco musí zůstat i na kulturní část života a oblečení. Je opravdu umění dosáhnout toho, aby na konci každého měsíce peníze nechyběly. K tomu vede jediná cesta.

Finanční gramotnost, kterou se už od šesti let učíme. Krůček po krůčku, zkušenostmi a rozvahou. Výsledek opravdu stojí za to. Klid v duši, že na příští měsíc nám zůstane v rozpočtu přesně taková částka, kterou budeme potřebovat.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Finanční gramotnost vašich dětí