Nezařazené

Důležité otázky při výběru solární sprchy

Jak velký zásobník si vybrat – na základě zkušeností se uvádí, že nejvíce vhodný objem je mezi 20 a 35 litry. V příliš velkých zásobnících se voda neohřeje dostatečně rychle, takže ačkoliv si můžete myslet, že se osprchuje čtyřčlenná rodina, ve finále můžete mít v zásobníku jen lehce vlažnou vodu. Naopak příliš malé zásobníky nevystačí na sprchování celého těla. Takové sprchy jsou vhodné spíše jako výpomoc zahrádkářům, kteří je využívají pro oplachování rukou, nářadí atp.

sprchová růžice

Jaký tvar sprchy – v zásadě je jedno, jaký tvar bude mít zásobník. Voda se bude ohřívat jak ve válcové trubici, tak i v plochém disku. Větší efektivita je ovšem tam, kde mohou sluneční paprsky dopadat na větší plochu. Zároveň také počítejte s tím, že slunce vykonává na obloze pohyb a nestojí na jednom místě, takže se bude osvit zásobníku neustále měnit. Důležitější, než tvar zásobníku, je jeho poloha na zahradě či na terase u bazénu – neměl by být ve stínu stromů či domů nebo přístřešků.

venkovní sprchování

Kam sprchu umístit – můžete volit mezi sprchou pevnou a přenosnou. Pevná se obvykle zabuduje do dlažby či betonu a slouží jako součást příslušenství u bazénu, s přenosnou můžete cestovat po pozemku všude tam, kam vystačí přívodní hadice. V každém případě vybírejte místo takové, odkud bude dobře odtékat odpadní voda, abyste nezaplavili zahradu, nevyplavili sousední parcely nebo vlastní objekt, např. sklep či garáž.

Ventil na oplachování nohou – většina sprch se zaměřuje jen na sprchování těla či obličeje a rukou. Některé přenosné solární sprchy mohou mít ventil pro oplachování chodidel, což přijde vhod při sportu, při práci a obecně i při relaxaci za teplého slunečného počasí.

Kdy se zaplatí cena sprchy – chcete-li mít přesnější představu, kolik ušetříte, a kdy se sprcha „zaplatí“, spočítejte si náklady (spotřebu energie), které musíte vynaložit na ohřev objemu vody v zásobníku na požadovanou teplotu, třeba ohřevem v elektrickém bojleru nebo na plynovém sporáku. Touto částkou pak vydělte cenu sprchy a zjistíte, kolik cyklů ohřáté vody slunečními paprsky musíte provést, abyste tím pořizovací náklady sprchy pokryli.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Důležité otázky při výběru solární sprchy