Nezařazené

Proč je pohádka Mašinka Tomáš mezi dětmi tak oblíbená?

Asi není tajemstvím, že většina rodičů dětské pořady příliš nemusí. Zvláště ty, které jsou určeny pro malé děti. Otázkou pak samozřejmě je, proč jim je vlastně vůbec pouští, ale je to nejspíš jen proto, aby své potomky zabavily, zatímco oni udělají nejnutnější domácí práce.

Každopádně to velmi brzy povede k tomu, že si naše děťátko najde svého oblíbence, a bude jej vyžadovat stále dokola. Ideální je, pokud se jedná o jednu konkrétní epizodu. A jelikož dnes máme streamovací služby, nehledě například na servery typu YouTube, nemusí ani čekat, až jejich oblíbený pořad v televizi půjde. Mohou jej vidět kdykoliv.

televize2

Jednou z těch, které jsou mezi dětmi zvlášť oblíbené, je například pohádka Mašinka Tomáš. Jedná se o britský seriál, v originále Thomas the Tank Engine, určený pro nejmenší diváky. Sleduje dobrodružství antropomorfizovaného vlaku jménem Tomáš a jeho kolegů.

Toto pojetí může poněkud připomínat film studia Pixar Auta, ovšem je tu několik rozdílů. Tím prvním je fakt, že animace i design postav je poněkud horší. Popravdě, u některých se člověk až diví, že dětem nezpůsobují noční můry. Ale to se u nízkorozpočtového pořadu dá čekat.

Pak je tu také fakt, že v tomto seriálu vystupují i lidé. Zda to vyvolává kontroverzi, vzhledem k tomu, že vlaky pro ně pracují, jelikož pro to byly vytvořeny? Ano. A je tato kontroverze někdy adresována? Ne.

ksiltovka1

Je jasné, že u pořadu pro nejmenší nemůžeme očekávat nějaký komplexní děj či propracované postavy. Přesto je nutné říci, že trochu snahy by občas neuškodilo.

Můžeme se tedy divit, proč je tento seriál tak populární. Odpověď je jednoduchá: má všechny ingredience, které jsou k úspěchu nutné – postavy, které neustále něco dělají, na obrazovce se neustále někdo hýbe, vydávají se zvuky, děj je patřičně jednoduchý a srozumitelný.

Jistě, můžeme být naštvaní, že se naše děti dají takto snadno „opít rohlíkem“, avšak měli bychom se zamyslet: neděje se to samé i nám?

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Proč je pohádka Mašinka Tomáš mezi dětmi tak oblíbená?