Nezařazené

Šetřete energie v domácnosti

Jako první bod musíme zmínit, že by bylo vhodné vyměnit v domácnosti všechny staré spotřebiče za nové úsporné. Samozřejmě ne každý si může dovolit nakoupit všechno ihned. Snažte se ale postupně všechny obměnit.

Vyměňte ihned všechny žárovky za úsporné! I přesto, že odebírají mnohem méně energie, naučte se vy i vaše děti zhasínat všude, kde se momentálně nenacházíte.
Zkontrolujte stabilitu své pračky. Velmi podceňovaná záležitost, která ovšem je často důvodem doplácení za elektřinu. Pokud pračka nebude stabilní, budu odebírat mnohem více elektřiny.

kuchyň

Rychlovarnou konvici ne! Vyloženě automat na peníze. Můžete ji v domácnosti mít pro případy větších návštěv, ale vy se naučte použít konvici na plynový sporák.
Nenechávejte PC a notebook v úsporném režimu pokud na něm právě nepracujete. I když “spí“, stále odebírá část energie.

Při odjezdu na dovolenou (i pouze víkendovou) vypněte všechny zásuvky. Samozřejmě kromě lednice a případně zářivek pro domácí zvířata, která osvětlení potřebují.

Nepoužívejte televizor jako kulisu! Pracujete, či uklízíte při poslouchání  zvuk z televizoru? Odnaučte se to!
Lednice není určená k zábavě! Tím narážíme na její neustálé otevírání a dlouhé zkoumání, co byste snědli. Ušetříte nejen elektřinu, ale také finance za nákupy a hlavně si uchováte svoji postavu. Ještě bych u lednice upozornila, ať do ní nedáváte teplé či dokonce horké potraviny. Kromě pořádného náběhu na roznos bakterií zatěžujete lednici větším výkonem energie pro regulaci teploty.
Klimatizace je jednoznačně největší žroutem energie v domácnosti. Pokud to není zcela nutné, vyhněte se jejímu provozu. Když už musíte, investujte raději do ventilátorů přídavných nad stropní osvětlení.

sporák

Při vaření je bezesporu mnohem úspornější plyn. Nevařte potraviny ve zbytečně větším množství vody. Prodlužujete dobu varu a tím i větší spotřebu. Troubu zbytečně moc neotevírejte, musí pak vydat větší výkon k záhřevu.
Mikrovlnná trouba je sice skvělým a rychlým pomocníkem v domácnosti, ale nedávejte do ní k ohřevu zbytečně úplně vše. Například rozmrazování potravin je zbytečné, pokud akutně nespěcháte. Nechte potraviny samovolně rozmrznout na talíři.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Šetřete energie v domácnosti