Nezařazené

Revize elektrických spotřebičů je pro někoho povinná ze zákona

Povinnost nebo dobrovolnost

Revidovat elektrické spotřebiče se vyplácí každému, to bychom měli podotknout hned na začátku. Jistě není třeba nikomu vysvětlovat, že střídavý elektrický proud v rozvodné síti je velmi nebezpečný, a že se před ním musíme náležitě chránit. Něco jiného je zkrátka prasklá vodovodní trubka, která může vytopit váš byt a sousedy pod vámi, ale v zásadě nejde o život, pouze o hmotný majetek, zatímco úraz elektrickým proudem nemusíte přežít.

elektrikář u rozvaděče

Závady se vyskytují jak v elektroinstalaci, tak i při používání spotřebičů. Je to přece jen technika, která může selhat v nevhodném okamžiku, a selhání může být pro vás fatální. Přitom cena revize spotřebičů Revize-elektro-revtech není tak vysoká, jakou byste museli zaplatit v případě vážného či smrtelného úrazu.

Povinnost revidovat spotřebiče mají všichni podnikatelé, včetně těch, co mají uvedenu provozovnu v místě svého bydliště, což jsou např. malé rodinné firmy. Povinnost daná zákonem se týká i všech bytových domů, resp. jejich společných prostor, ať už se jedná o bytové družstvo, anebo společenství vlastníků jednotek SVJ.

nářadí elektrikáře

Bohužel se stávají případy, kdy zvláště menší firmy buď na revizi zapomenou, anebo si vůbec neuvědomují svou povinnost vůči zákonu, jsou pak zbytečně postihováni vysokými pokutami, které mohou firmu natolik poškodit, že vyhlásí bankrot. Další problém vzniká u pojišťoven, které v takových případech neprovedou pojistné plnění, neboť je veškerá vina svalena na majitele firmy.

Co se reviduje každý rok a co méně často

Každý rok podléhají revizi například rychlovarné konvice, které bývají skoro všude, stejně tak prodlužovací šňůry, byť jsou úplně nové a schválené pro bezpečný provoz. Prodlužovačky bývají i příčinou požárů, kdy jsou skřípnuté mezi nábytkem či okny a dveřmi. Každoroční revize se týká i elektrických vrtaček, úhlových brusek a dalšího ručního elektrického nářadí. Televizory, chladničky a počítače stačí revidovat jednou za dva roky, zásuvky, svítidla a elektrické rozvody ve zdi pouze jednou za pět let.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Revize elektrických spotřebičů je pro někoho povinná ze zákona