Nezařazené

Víte, kolik si vyděláváte?

Jestli lidem na něčem skutečně záleží, jsou to peníze. Těch vesměs nemíváme nikdy dost, a proto naprosto logicky usilujeme o to, abychom si jich dokázali co nejvíce vydělat. A když se u někoho ucházíme o práci, jsou záležitosti týkající se mezd jednou z prvních věcí, na které přijde řeč. A nejen řeč.

Když má být někdo něčím zaměstnancem, musí se prostě dozvědět, kolik bude za svoji práci brát, a musí být s částkou, kterou mu je zaměstnavatel ochoten zaplatit, srozuměný, musí pro něj tato být dostatečně vysoká.

naditá peněženka

Zaměstnavatel tak nabídne svému (budoucímu) zaměstnanci určitou mzdu, a máme-li být přesní, je nabízena mzda hrubá. Tedy to, co zaměstnanec ještě nedostane na ruku, protože se z toho musí nejprve strhnout daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění.

A člověk musí vědět, kolik dostane čistého, tedy kolik na něj po zmíněných strženích ještě zbude. A aby bylo jisté, že z toho bude pro dotyčného zvládnutelné žít, je v našich končinách každému zaručen určitý příjem, pod jehož mez nelze klesnout.

platební karty

Máme tu tak jednoznačně nastavenou minimální mzdu, se kterou má člověk po jejím obdržení dokázat obstojně vyžít do další výplaty, a aby se třeba nikdo nemusel pro takovou minimální mzdu dřít do úmoru, existuje i pojem hodinová mzda, garantující každému z nás přinejmenším určitou částku, která vychází v průměru na hodinu. A měli bychom si ohlídat, aby toto platilo, abychom nebyli zaměstnavateli odíráni.

A protože si to lidé často neumí spočítat a podobný údaj by se tak zřejmě dozvěděli teprve z výplatní pásky, což už by bylo pozdě, je lepší, když je kýmkoliv ze zaměstnanců snadno využita pro výpočet hodinové mzdy Kalkulačka čisté mzdy. Díky ní se totiž stačí po zadání pouhých několika parametrů v mžiku dozvědět všechno, co je potřeba o odměně za práci zaměstnance znát, tato lehce přepočítá jakoukoliv výplatu. A člověk ví, na čem je.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Víte, kolik si vyděláváte?