Nezařazené

Když nám zuby doslouží

Člověk má nejdříve první, mléčné zuby. Občas je má zdravé, občas si na nich zapracuje zubař a nakonec dotyčnému dítku postupně vypadnou.

Pak má člověk zuby druhé. Ty „už napořád“, jež ale vesměs napořád nebývají. Na těch si v průběhu lidského života zapracují a vydělají dentisté daleko více. A konec je nejednou stejný. Jednoho dne už se to prostě opravit nedá a takový zub, jehož předchozí opravy nejednou vyšly na mnohé tisíce, musí ven. Nenávratně.
křivé zuby

Po něm následuje dost možná i zub druhý, třetí, další a další a nakonec třeba i ten poslední.

Jsou lidé, u kterých to není zase až taková pohroma. Protože k čemu jsou takové zuby někomu, kdo dělá s krumpáčem a lopatou, na své image si tak moc dávat záležet nemusí a co se stravování týká, postačí mu i měkké rohlíky a pivo?

Jenže jsou i lidé, kteří zuby potřebují. Třeba proto, aby ve své profesi nebo ve svém postavení náležitě reprezentovali, aby se mohli na ostatní přátelsky usmívat, aby dokázali jasně a zřetelně mluvit.

Ti posledně zmínění se prostě neobejdou bez zubů třetích. Jež už jim ale jak známo samy nenarostou. Takové se musí udělat na míru a vsadit do míst po svých vytrhaných předchůdcích.
úsměv ženy

Dnes už vlastně nepředstavují . Dají se zhotovit přesně na míru a odvádějí dobrou službu, slouží tak, jak si to předchozí generace nedokázaly představit ani v těch nejbujnějších snech.

Taková zubní náhrada musí v první řadě dobře sedět, nesmí se uvolňovat za žádných okolností, při jídle ani při hovoru či smíchu. Vyrábí se tak, aby v ústech nepřekážela ani nebyla nepříjemná.

Což logicky nepřichází samo o sobě. Protože se jedná přece jenom o něco, co je v ústech nové, co tam původně nebylo a s čím se tato musí napřed sžít. Ovšem takové zvykání si, provázené určitými ne zase až tak příjemnými pocity, je záležitostí maximálně několika týdnů. Doby, během níž by měli noví vlastníci třetích zubů doma nahlas číst a mluvit, aby si na výslovnost s novými zuby zvykli, doby, během níž by se měl postupně přizpůsobovat jídelníček.

A nakonec? Nakonec jsou i ty třetí zuby skvělé. Úplně jako jejich předchůdci, budiž jim spalovna nebo jiná cílová stanice lehkou. Jsou tak skvělé, že – se vlastně i u nich musí udržovat hygiena. Byť už jim nehrozí, že by se na nich objevil onen dříve tak protivný zubní kaz.


Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Když nám zuby doslouží